ثبت نام

ثبت نام هشتمین رقابت استارکاپ

 

هشتمین رقابت استارکاپ در تاریخ ۲۶ و ۲۷ امرداد ۱۴۰۲ در کاروانسرای قصر بهرام برگزار می‌شود. رقابت نجومی استارکاپ، نخستین رقابت چندگانه منجمان آماتور در ایران است که در طی آن همه توانایی‌های علمی و عملی منجمان آماتور سنجیده می‌شود و در نهایت افرادی که در مجموع همه مراحل، بالاترین امتیازات را کسب کنند به عنوان نفرات برتر معرفی خواهند شد.

 

رقابت استارکاپ هشتم همچون سال‌های گذشته شامل ۵ آزمون است؛ آزمون کتبی (۳۵ امتیاز)، نقشه گنج (۱۵ امتیاز)، آزمون رصدی (۳۵ امتیاز)، آزمون شفاهی (۱۵ امتیاز) و اسکچ (۱۰ امتیاز). در این رقابت، شرکت کنندگان در کاروانسرای قصر بهرام که به عنوان یکی محبوب‌ترین رصدگاه‌های ایران با آسمانی تاریک شناخته می‌شود، در ابتدا به سوالات چهار گزینه‌ای و تشریحی آزمون کتبی که شامل سوالاتی از بخش‌های گوناگون نجوم آماتوری است، پاسخ می‌دهند. سپس در آزمون نقشه گنج یک معما را حل می‌کنند که در ارتباط با منظره آسمان بالای سرشان است. پس از نقشه گنج نوبت به آزمون رصدی می‌رسد که در آن شرکت کنندگان یک فهرست نسبتا کوتاه از اجرام عمق آسمان را با ابزارهای رصدیشان پیدا می‌کنند و داوران رقابت باید آن‌ها را تایید کنند. در این بخش در کنار پیدا کردن اجرام، شرکت کنندگان چند سوال کوتاه از نجوم رصدی را نیز پاسخ می‌دهند. در انتهای رقابت، نوبت به آزمون شفاهی و اسکچ می‌رسد. در آزمون شفاهی سوالاتی که بیشتر در ارتباط با اصول پیمایش آسمان و قدرسنجی است از شرکت‌کنندگان پرسیده می‌شود. شرکت کنندگان در بازه پایانی زمان رقابت نیز اسکچی از یکی از اجرام عمق آسمان که به آن‌ها اعلام می‌شود رسم می‌کنند و به داور خود تحویل می‌دهند. در پایان رقابت نیز داوران به تصحیح برگه‌های شرکت‌کنندگان و محاسبه امتیازات می‌پردازند و نفرات برگزیده در صبح جمعه ۲۷ امرداد در مراسم اختتامیه اعلام می‌شوند.

 

برای آمادگی در رقابت، مطالعه منابعی همچون کتاب‌های نجوم به زبان ساده، نجوم دینامیکی، آشنایی با صور فلکی، اصول پیمایش آسمان و کار با نرم‌افزارهای نجومی توصیه می‌شود. جزئیات بیشتر درباره بخش‌های مختلف استارکاپ هشتم در اطلاعیه‌های آینده دبیرخانه برگزاری رقابت منتشر می‌شود. استارکاپ هشتم با همکاری شرکت گردشگری آوان برگزار می‌شود.

 

زمان برگزاری:
پنجشنبه و جمعه ۲۶ و ۲۷ امرداد ۱۴۰۲

هزینه ثبت نام:
۱.۸۰۰.۰۰۰ تومان (۱.۶۲۰.۰۰۰ برای شرکت‌کنندگان در دوره‌های قبل)

آخرین مهلت تکمیل ثبت نام:
تا پایان روز دوشنبه ۲۳ امرداد ۱۴۰۲

 

جوایز نفرات برگزیده استارکاپ:
نفر اول رقابت: کاپ ویژه + نیم سکه
نفر دوم رقابت: ربع سکه
نفر سوم رقابت: سکه گرمی

ثبت نام