گزارش سومین دوره رقابت استارکاپ

رقابت استارکاپ، نخستین رقابت جامع منجمان آماتور ایرانی است که اولین بار در شهریور ماه سال ۹۴ به همت مرکز نجوم آوا استار با همکاری انجمن نجوم ایران، به منظور کشف استعدادها و ایجاد حس رقابت بین منجمان آماتور در جهت افزایش سطح دانش و و مهارت های نجومی و رصدی  برگزار گردید.

با توجه به اسقبال خوب منجمان ایرانی از این رقابت، بار دیگر در شهریور ماه سال ۹۵ برای دومین بار رقابت استار کاپ، و در شهریور ماه سال  ۹۶ نیز سومین دوره آن با استقبال پرشور  منجمان آماتور ایرانی برگزار شد.

سومین دوره این رقابت در روزهای ۲۳ و ۲۴ شهریور م۹۶ برگزار گردید.

افتتاحیه این برنامه صبح روز پنج شنبه، ۲۳ شهریور ماه در مجتمع آسمان  نمای تهران، برگزار و لیست اجرام رقابت رصدی به ایشان تحویل داده شد.

بعد از پایان مراسم افتتاحیه شرکت کنندگان به همراه تیم برگزار کننده به سمت محل برگزاری رقابت، کاروانسرای قصر بهرام واقع در استان سمنان، پارک ملی کویر، حرکت کردند.

بعد از صرف ناهار در شهر گرمسار و در حدود ساعت ۶ بعد از ظهر گروه به محل قصر بهرام رسید و شرکت کنندگان بعد از جاگیری در محل های از پیش تعیین شده از ساعت ۱۹ مشغول پاسخگویی به سوالات بخش کتبی شدند.

بعد از پایان زمان آزمون بخش کتبی شرکت کنندگان مشغول صرف شام و استراحت شدند. و در ادامه آزمون بخش رصدی و اسکیچ به مدت سه ساعت برگزار شد و شرکت کنندگان به توجه به لیست اجرامی که در مراسم افتتاحیه دریافت کرده بودند با استفاده از ابراز رصدی خود به کاوش آسمان و رصد اجرام آسمانی از  جمله: ستاره ها؛، سحابی ها، خوشه های ستاره ای و کهکشان ها پرداختند.  شرکت کنندگان در شش گروه مجزای شش تا هفت نفره زیر نظر داور گروه خود به کار خود ادامه دادند.

بعد از اتمام مرحله رصدی بخش پرسش شفاهی آغاز شد که داوران بخش شفاهی از هر شرکت کننده سوالاتی را در زمینه های اطلاعات عمومی نجوم، اخترفیزیک، رصد و … پرسیدند.

بعد از پایان این مرحله شرکت کنندگان مشغول استراحت و رصد آسمان پر ستاره منطقه قصر بهرام گردیدند و داوران مشغول تصحیح پاسخنامه ها، برگه های اسکیچ و گزارش رصد و بررسی نمره های آزمون شفاهی گردیدند.

بعد از طلوع آفتاب و صرف صبحانه مراسم اختتامیه و اعلام نفرات برتر در محوطه قصر بهرام با تجلیل از داوران و برگزار کنندگان برنامه آغاز شد. در ادامه مراسم اختتامیه نفرات برتر رقابت از رتبه سوم تا رتبه دوم اعلام شد که اسامیشان به شرح زیر است:

نفر اول : برنده استارکاپ و برنده ۱ سکه تمام بهار آزادی ، خانم پریماه صفریان

نفر دوم : برنده نیم سکه بهار آزادی ، آقای امیرحسین ستوده فر

نفر سوم : برنده ربع سکه بهار آزادی ، آقای قای امیراحسان علیزاده

برنده بخش عکاسی : برنده ربع سکه بهار آزادی ، خانم الهام اسماعیلی

در کنار این رقابت دو بخش جنبی آموزشی و عکاسی نیز وجود داشت که در طی آن شرکت کنندگان این بخش آموزشی به یادگیری مفاهیم پایه ی نجوم توسط مدرسان پرداختند

و گروه عکاسی نیز زیر نظر عکاس با تجربه طبیعت و آسمان شب آقای امیر صادقی به عکاسی از آسمان شب مشغول شدند.

 

برچسب ها :